استاندارد نصب تابلو روی دیوار

استاندارد نصب تابلو روی دیوار

درسته خرید تابلو شیک و متناسب با دکور منزل اهمیت زیادی داره اما اگر همین طرح زیبا رو در جای نامناسب نصب کنید و استاندارد نصب تابلو روی دیوار رو ندونید به هدف اصلیتون از خرید تابلو نقاشی کار دست که زیباتر کردن دکوراسیونتون بوده نمیرسید پس خیلی مهمه که نکات زیر رو ( که ساده هم هستند) رعایت کنید تا بتونید در بهترین قسمت دیوار خونه تابلو ها رو نصب کنید.

13 استاندارد نصب تابلو روی دیوار

 1. قبل از نصب سبک های مختلف چینش تابلو را بررسی کنید
  چیدمان پلکانی چیدمان مثلثی استانداردهای نصب تابلو
 2. بین تابلو ها بهتر است به اندازه 4 انگشت دست فاصله قرار بدیداستاندارد نصب تابلو روی دیوار
 3. مرکز تابلو باید حدود ۱۵۵ سانت از زمین فاصله داشته باشه
  استاندارد نصب تابلو روی دیوار
 4. تابلو ها باید حدود ۳۰ سانت از تاج مبل یا میز کنسول یا شومینه فاصله داشته باشند
  استاندارد نصب تابلو روی دیوار
 5. فاصله بین تابلو ها باید از هم برابر باشند
 6. با اندازه‌گیری مناسب تلاش کنید تابلو یا تابلوها در وسط دیوار قرار بگیرند
 7. اندازه فضای اشغالی طول (افقی) تابلو یا تابلو ها باید حداقل دوسوم کاناپه شوفاژ یا کنسول باشه مثلا نباید یک تابلو 50 سانتی بالای مبل 160 سانتی بزارید
 8. نورپردازی دیواری قصد نصب تابلو را دارید بیشتر کنید تا زیبایی تابلو ها نمایان تر شود (از نور های نقطه ای هم میتونید استفاده کنید )
 9. اگر در راه پله میخواین تابلو ها رو نصب کنید باید در راستای پله ها باشه یعنی حالت پلکانی
 10. اگر تعداد تابلو ها زیاد است به جای میخ از گیره های نگه دارنده تابلو استفاده کنید که دیوار خیلی آسیب نبینه ( در گوگل سرچ کنید میتونید خریداری کنید)
 11. اگر دیوار شما ارتفاع کمی دارد بهتر است تابلو عمودی تهیه و نصب کنید چرا که دیوار را کمی بزرگتر نشان میدهد
 12. اگر تعداد تابلو های شما زیاد است مثلا هفت عدد، باید بزرگترین تابلو را در وسط قرار دهید همچنین ابتدا چینش تابلو ها را روی زمین انجام دهید بعد دیوار
 13. در انتخاب رنگ قاب دقت کنید مثلا از رنگ چوبی در خانه های مدرن با تم طوسی کار اشتباهی است.

گام ب گام نصب تابلو

برای تصویرسازی چینش تابلوها روی دیوار می‌تونید روزنامه یا کاغذ به اندازه تابلو ها برش بزنید و با چسب روی دیوار بچسبونید و تا زمانی که به نتیجه دلخواهتون نرسیدید آنها را جابجا کنید

 1. کاغذ یا روزنامه رو به اندازه تابلوها برش بزنید
 2. با فاصله یکسان از هم (حدود چهار انگشت) و نکاتی ک گفته شد روزنامه ها رو با چسب یا میخ آویز کنید
 3. کاغذ رو جدا کنید و تابلو ها رو میخ یا گیره نگهدارنده آویز کنید، تامام

درست آویز کردن تابلو ها را جدی بگیرید

یافتن و خرید آثار هنری پروسه ای جذاب و هیجان انگیز است و داشتن یک اثر هنری که دوستش دارید حس خوبی به شما میده، با این حال خرید فقط نیمی از راه را برای شما به ارمغان می‌آورد، زیرا هنوز باید عکس را به بهترین شکل به دیوار آویزان کنید تا واقعاً از آن لذت ببرید چون در غیر اینصورت دکور شما آنچنان زیباتر نخواهد شد و این در صورتی است که شما استاندارد نصب تابلو روی دیوار را یاد گرفته باشید

آیا شما هم نمی‌دانید چگونه تابلو های خود را چگونه آویزان کنید؟ آیا تعدادی عکس‌های قدیمی دارید که در دیوار شما خاک میخورند؟! دلیل اش این است که شما ایده‌هایی در مورد نحوه چینش و آویزان کردن تصاویر ندارید زمانی که سعی می کنید از تمام قوانین مرسوم برای آویزان کردن را پیروی کنید یا بینش متخصصان طراحی محبوب که در مورد بهترین راه برای آویزان کردن تصاویر صحبت می کنند پس این مقاله را به دقت مطالعه کنید.

ما بر این باوریم که هنر واقعی آویز کردن، پیروی از قوانین طراحی داخلی، و یافتن ارتفاع مناسب برای آویزان کردن تصاویر، در ایجاد تعادل هنگام ساختاربندی فضاهای شما وجود دارد و باید آن را یاد بگیرید.

قوانین طراحی داخلی و استاندارد نصب تابلو روی دیوار

ارزیابی کنید که کدام قوانین طراحی داخلی عمدتاً برای دیوار شما مرتبط است و اگر منطقی باشد چگونه می توان به طرز ماهرانه ای قوانین را زیر پا گذاشت. بیایید ابتدا نگاهی به قراردادهای دکوراسیون داخلی بیندازیم:

 • شکل اثر هنری را با شکل دیوار مطابقت دهید
 • ارتفاع برای آویزان کردن تصاویر در سطح چشم
 • فضای ثابت بین تصاویر را حفظ کنید
 • از یک تم متحد کننده برای تابلوها استفاده کنید
 • آثار هنری باید 2/3 عرض مبلمان باشد
 • آثار هنری را 15 تا 25 سانتی متر بالای مبلمان آویزان کنید

هنگام آویزان کردن چندین اثر هنری، با هر اثر در مجموعه طوری رفتار کنید که انگار یک اثر هنری است. لنگر انداختن چندین اثر در اطراف نقطه کانونی 57 اینچی به مجموعه کمک می کند متعادل به نظر برسد. فاصله ایده آل بین چندین اثر هنری 3 تا 6 اینچ است.

عدد 57 اینچ میانگین قد خوبی است، اما اگر سطح چشم شما متفاوت است، حتما از این اندازه گیری هنگام آویزان کردن هنر استفاده کنید. هر سناریو متفاوت است، بنابراین در پایان روز، مطمئن شوید که شیوه نمایش هنر خود را دوست دارید.

دوگانگی فضا را بررسی کنید

قبل از اینکه به هر قانون نگاه کنیم، اجازه دهید ابتدا نظریه اساسی فضای مثبت و منفی را در نظر بگیرید، این مفهوم از حوزه هنرهای زیبا سرچشمه می گیرد، جایی که دوگانگی فضایی مثبت-منفی نقش مهمی در ساخت یک اثر هنری دارد.

به بیان ساده، فضای مثبت، ناحیه ای در یک اثر هنری است که مکمل سوژه های مورد علاقه است، در حالی که فضای منفی، فضای پیرامون این موضوعات است.

در حالی که فضای مثبت معمولاً منطقه تمرکز است، فضای منفی نیز به همان اندازه مهم است. آنها با هم خطوط کلی را تعریف می کنند، ریتم و تناسب ایجاد می کنند.

دقت بالا در نصب تابلو روی دیوار

با توجه به موقعیت‌یابی دقیق، طراحی خانه، قراردادهای موزه‌ها و گالری‌ها را برای دستورالعمل‌های آویزان عکس اتخاذ کنید: استاندارد نصب تابلو روی دیوار و ارتفاع برای آویزان کردن آثار هنری باید در سطح چشم باشد. با توجه به ارتفاع گالری برای هنر آویزان، نقطه وسط یک اثر هنری باید حدود 165 سانتی متر از کف باشد. هنگامی که نقطه میانی دقیق انتخاب شد، سعی کنید برای یکپارچگی در کل آپارتمان به آن بچسبید. برای گروه بندی آثار هنری، می توانید کل مجموعه را به عنوان یک اثر هنری تصور کنید.

ارتفاع مناسب استاندارد نصب تابلو روی دیوار

می‌توانید قانون ارتفاع آویزان عکس را زیر پا بگذارید… زیرا دلایل خوبی برای آویزان کردن قطعات زیر یا بالای ارتفاع «صحیح» برای آویزان کردن عکس‌ها وجود دارد. در هر محیطی، لازم است به معماری اتاق، مبلمان، و احتمالا مهمتر از همه، به ترجیحات و غرایز خود واکنش نشان دهید. جلوه‌های باطراوت را می‌توان از طریق قرار دادن نامتعارف، به عنوان مثال، با آویزان کردن یک اثر هنری کوچک بالای در، آویزان کردن چندین عکس کوچک در پایین میز، یا ایجاد اتاق نشیمن دنج‌تر با پایین آوردن یک عکس روی مبل به دست آورد. ارتفاع مناسب برای آویزان کردن آثار هنری را می توان در اتاق غذاخوری تغییر داد، جایی که نقاشی دیواری می تواند کمی پایین تر از سطح چشم باشد زیرا هنگام نشستن از تماشای آن لذت خواهید برد.

 دیوار را به چند قسمت تقسیم کنید

اگر سقف‌ها بسیار کم یا فوق‌العاده بالا باشند، تطبیق قانون سطح چشم منطقی است. در اینجا یک قانون کلی خوب این است که دیوار را به صورت عمودی به چهار بخش مساوی تقسیم کنید و اثر هنری را در ربع سوم با شمارش از کف قرار دهید.

اگر می خواهید چندین تابلو نقاشی را روی یک دیوار کنار هم بگذارید، چگونه تصاویر را آویزان کنیم؟

هنگام آویزان کردن چندین قطعه هنری به یک دیوار، اول از همه باید استاندارد نصب تابلو روی دیوار را بدانیم و کل مجموعه به طور کلی به عنوان یک اثر هنری واحد در نظر بگیریم.

آویزان کردن ترکیب بندی در اطراف یک نقطه کانونی در سطح چشم برای متعادل به نظر رسیدن آن مفید خواهد بود. چگونه تصاویر را روی دیوار بچینیم؟ قوانین طراحی داخلی حکم می کند که فضای منفی بین دو اثر هنری حداکثر 15 سانتی متر از هم فاصله داشته باشد. بهترین راه برای آویزان کردن تصاویر معمولاً با فاصله 5 تا 8 سانتی متری است.

قاعده فاصله گذاری را هم میتوانید کنار بگذارید

شما می توانید قاعده فاصله گذاری را بشکنید… هنگام آویزان کردن یک گروه التقاطی از تصاویر فردیت قوی. هنگامی که به دنبال ایده هایی در مورد نحوه آویزان کردن تصاویر هستید، اجازه دهید شهود شما صحبت کند. اگر آثار هنری را به صورت سه نفره آویزان کنید، به عنوان مثال در یک راهرو یا در جهت عمودی بر روی یک دیوار بلند، فاصله را می توان با توجه به اندازه فضای منفی و ترجیحات شخصی شما تنظیم کرد.

چگونه یک مجموعه ای از تابلو ها را روی دیوار آویزان کنیم؟

در بسیاری از گروه بندی ها، یک نخ مشترک برای گره زدن قطعات هنر دیوار به یکدیگر مفید خواهد بود. به عنوان مثال، تصاویر می توانند بخشی از یک مجموعه یا یک مجموعه باشند.

اگر اینطور نیست، می‌توانید همان سبک قاب‌ها و تشک‌های همرنگ را انتخاب کنید تا مجموعه منسجم به نظر برسد و قوانین استاندارد نصب تابلو روی دیوار را رعایت کنید.

این قانون را بشکنید… وقتی می خواهید گروهی از تصاویر را آویزان کنید. مجموعه هنرهای دیواری را به عنوان یک تکه در نظر بگیرید و هنگام تنظیم آن از قسمت مرکزی شروع کنید. وقتی به نحوه چیدمان تصاویر روی دیوار فکر می کنید، گروه بندی در اعداد فرد بهترین کار را دارد. به عنوان مثال، دیوار مبل خود را با آویزان کردن آثار هنری به صورت سه نفره، انتخاب کنید تا بلند یا باریک باشد تا به حجمی برسید بدون اینکه شلوغ به نظر برسید.

چقدر می توان عکس ها را بالای مبل و وسایل دیگر آویزان کرد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، هنگام قرار دادن تصاویر در بالای مبلمان مانند مبل یا میز، بالای مانتو یا سایر موانع، نیازی به آویزان کردن آنها در سطح چشم نیست. در این حالت، طراحان ارتفاع آویزان کردن تصاویر را به طور معمول 15 تا 25 سانتی متر از بالای ویژگی تا قاب عکس تعیین می کنند.

منطقی است که این قاعده را در مورد ارتفاع آویزان کردن تصاویر بر روی مبل و سایر مبلمان … وقتی فضای بیشتری را در نظر می گیریم، یعنی آویزان کردن آثار هنری بسیار کوچک یا بزرگ بالای مبلمان، زیر پا بگذاریم. به عنوان مثال، یک اثر هنری کوچک که 15 سانتی متر بالای یک کاناپه بلند قرار می گیرد، متعادل به نظر نمی رسد. در مقابل، فرمت منظره بزرگ یا کلاژ آثار هنری در آن ارتفاع عالی به نظر می رسد. وقتی در مورد انتخاب هنر دکوراسیون شک دارید، همیشه یک تصویر و قاب با اندازه بزرگتر انتخاب کنید. هنگامی که فضای کمتری برای پر کردن وجود دارد، پر کردن دیوار بسیار آسان تر است.

چند نکته دیگر درباره استاندارد نصب تابلو روی دیوار

 • اگر به دیوار های منزل هر کسی نگاه کنیم احتمالا میتونیم سلیقه آن فرد را تشخیص دهیم
 • در برخی از پیج‌های مربوط به جهیزیه میبینیم که اصول نصب تابلو را نمی‌دانند تابلوها روی دید بصری همه تاثیر زیادی دارند و نصب درست و اصولی آنها اهمیت بالایی دارد
 • نصب تابلو در اتاق ضروری نیست اما اگر میخواین بزارید نباید بزرگتر از سر تخت باشه
 • لزوماً نیاز به زدن میخ نیست در بازار گیره‌های نگهدارنده وجود دارند که دیوار را به اندازه میخ خراب نمی‌کنند
 • اگر دیوار شما رنگ خاصی دارد مثلاً بنفش سعی کنید از نصب تابلویی استفاده کنید که در طرح آن رنگ بنفش به کار برده شده است
 • قرار دادن تابلو دکوراتیو ها روی کنسول کار اشتباهی نیست، همچنین میتونید دو سه تاشو روی کنسول قرار بدید مابقی روی دیوار
 • در انتخاب رنگ تابلوها می‌تونید از رنگ‌های مکمل اکسسوری‌های خودتون استفاده کنید مثلاً اگر یکی از لوازم شما صورتی است می‌توانید تابلوهای صورتی رنگ تهیه کنید

طول مبلمان را در نظر بگیرید

آثار هنری آویزان شده روی یک مبلمان نباید از عرض مبلمان بیشتر باشد، یک اصل کلی این است که هنر باید حدود 50 تا 75 درصد طول مبلمان باشد.

این روش برای قطعاتی که از نظر اندازه، شکل و موضوع مشابه هستند عالی است، این روش به شما امکان می‌دهد گروه‌بندی ایجاد کنید که تعادل بصری داشته باشد و روی مجموعه‌های مبلمان بزرگ یا مانتوهای شومینه عالی باشد.

چگونه چندین عکس را با خط عمودی روی دیوار آویزان کنیم؟

چهار یا چند قطعه را با اندازه های مختلف و با الگوی غیر متقارن، با لنگر انداختن آنها بر روی یک خط عمودی فرضی، گروه بندی کنید، هنر باید از نظر بصری در دو طرف خط عمودی خیالی متعادل شود

“وزن” بیش از حد در یک طرف یا طرف دیگر باعث می شود که گروه بی دست و پا و نامتعادل به نظر برسد، مطمئن شوید که هنر در هر دو طرف عمودی از نظر طرح رنگ، سبک قاب یا موضوع مشابه است.

استاندارد نصب تابلو روی دیوار در سطوح مختلف

اکثر دیوارها در واقع توخالی هستند و گچ یا دیوار خشک نسبتاً نرم چارچوب چوبی محکم آنها را می پوشاند. تخته‌ها یا ناودانی‌ها در پشت چنین دیواری، پشتیبانی کافی برای هر جسمی که به دیوار آویزان می‌شود را فراهم می‌کنند، اما مکان یابی آنها دشوار است و ممکن است در جایی که می‌خواهید قرار نگیرند.

بنابراین برای سطوحی غیر از چوب، یک میخ یا پیچ معمولی معمولاً کافی نیست.

آویزهای سخت‌افزاری که در زیر فهرست کرده‌ایم، به‌ویژه برای دیوارهای توخالی طراحی شده‌اند، به آسانی مشکل سطوح بسیار ضعیف برای نگه‌داشتن میخ یا پیچ را حل می‌کنند. اکثر فروشگاه های سخت افزار آنها را در اندازه های مختلف ذخیره می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت تماس تلفنی اینجا کلیک کنید